آشنایی با سیستم‌های اعلام حریق شرکت تدبیرسازان

شرکت تدبیرسازان تجارت قرن

 

 با توجه به رشد روزافزون جمعیت، نیاز به ساخت فضاهای مسکونی، اداری، آموزشی، صنعتی و تجاری و ضرورت تجهیز و ایمن سازی آنها در مقابل حوادث همانند زلزله – سیل و آتش سوزی امری اجتناب ناپذیر است. نظر به اینکه تمامی ساختمان‏ها صرفنظر از نوع کاربری، برای استفاده افراد با عادات مختلف طراحی می‏شوند، به کارگیری یک سیستم یکپارچه جهت حفاظت و برقراری ایمنی، تحت نام شبکه سامانه اعلام حریق با استفاده از تجهیزات معتبر الزامی می‏باشد. 

مطابق آمارهای بین المللی 30% از حوادث منجر به فوت درجهان ناشی از آتش‏ سوزی می‏باشد که جدا از تلفات انسانی ، خسارت‏های مالی سنگینی نیز در پی دارد. در دنیای مدرن امروز به ویژه در جوامع پیشرفته، ساختمان‏ها از لحاظ کاربری و استعداد بروز حریق به گروه‏ های متفاوتی تقسیم می‏شوند. این تقسیمات که توسط کارشناسان سازمان‏های آتش‏نشانی انجام شده‏ اند، به کمک طراحان و متخصصان صنعت ایمنی می‏ آیند تا به حفاظت بیشتر با حداکثر بهره از مجموعه قطعات طراحی شده براساس استانداردهای لازم برای پوشش دادن ساختمان در مواقع اضطراری منتهی شوند. از اینرو کارشناسان، علم و تکنولوژی را به خدمت می‏گیرند تا با پیشرفته کردن تجهیزات ایمنی و آتش نشانی به کاهش سوانح کمک نمایند. 

در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا، نصب سیستم‏های اعلام و اطفای حریق و تجهیز ساختمان‏ها براساس طبقه‏ بندی آنها با در نظر داشتن استعداد آتش‏ سوزی، بموجب قانون الزامی بوده و در بعضی نقاط، ساختمان‏ها از طریق خطوط مخابراتی یا سایر تجهیزات پیشرفته به مراکز آتش نشانی متصل می‏شوند.

با شروع و توسعه ساخت و ساز در شهرهای بزرگ کشور، خوشبختانه کارشناسان محترم سازمان ایمنی و آتش‏نشانی و شهرداری، با رویکرد ایمن‏ سازی در مقابل حریق اقدام به ایجاد الزام قانونی برای نصب و بکارگیری تجهیزات اعلام و اطفای حریق کرده‏ اند که گامی مثبت و ارزنده در جهت گسترش فرهنگ ایمنی و رسیدن به جامعه‏ ای ایمن می‏باشد.

باید در نظر داشت تشخیص صحیح، استفاده از دستگاه‏ های معتبر و استاندارد، نصب اصولی و خدمات مناسب باعث ایجاد ایمنی مطلوب و آرامش و اعتماد مصرف کنندگان خواهد شد. متاسفانه با ورود کالاهای نامرغوب و تکنولوژی ساخت ضعیف که باعث اشتباه در عملکرد سیستم‏های اعلام حریق می‏شود و اجرای آن از سوی برخی مجریان کم تجربه باعث کاهش اعتماد و عدم رعایت مسایل مربوطه از طرف دست اندرکاران ساخت و ساز و مصرف کنندگان شده است.

سیستم اعلام حریق اتوماتیک شرکت تدبیرسازان تجارت قرن

سیستم اعلام حریق اتوماتیک به مجموعه‏ ای از تجهیزات و دستگاه‏ هایی اطلاق می‏شود که وظیفه ایجاد ایمنی و پیشگیری از بروز حریق را بر عهده دارد. یک شبکه سیستم اعلام حریق اتوماتیک بر اساس اطلاعات محیطی مانند دود یا حرارت عمل می‏کند و با دریافت هر کدام واکنش نشان داده و اپراتور را آگاه می‏نماید.

سیستم‏های اعلام حریق به سه گروه زیر تقسیم می‏شوند:

 1. سیستم های اعلام حریق متعارف           ( Conventional Fire Alarm systems)
 2. سیستم های اعلام حریق دو سیم          ( 2 wire Fire Alarm systems )
 3. سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر       ( Addressable Fire Alarm systems )

 تمام گروه‏ های فوق دارای تجهیزات مشترک هستند با این تفاوت که امکانات متفاوتی ارایه می‏دهند. تجهیزات مشترک که در هر سه گروه قابل استفاده می‏باشند عبارتند از:

 1. دتکتورهای دودی                          Smoke Detectors
 2. دتکتورهای حرارتی                        Heat Detectors                       
 3. دتکتورهای ترکیبی                        Multi sensor Detectors                         
 4. دتکتورهای شعله ای                     Flame Detectors                      
 5. دتکتورهای گاز                             Gas Detectors                           
 6. شستی                                  Manual Call Point                                     
 7. آژیر و زنگ                                   Bell – Sounder                                 
 8. چراغ های چشمک زن و نشان دهنده Strobe Light – Remote Indicator   
 9. مرکز کنترل                                  Control Panel                                  
 10. باتری                                        Battery  
/ 0 نظر / 21 بازدید